Race
Stats

LRRL Results - Leicestershire Road Running League

2017

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Kibworth 6 Christopher Jordon
32:28
5:24/mi
Anne Holyland
35:10
5:51/mi
Stilton 7 Tom Whitmore
38:29
5:29/mi
Hannah Doran
42:50
6:07/mi
Markfield 10k Gordon Lee
34:03
5:28/mi
Hannah Doran
38:09
6:08/mi
Desford 5 Joshua West
27:22
5:28/mi
Hannah Doran
30:27
6:05/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
West End 8 Matthew Adcock
44:12
5:31/mi
Joanna Male
49:21
6:10/mi
Gaddesby 7 Matthew Adcock
38:50
5:32/mi
Joanna Male
42:51
6:07/mi
Swithland 6 Michael Coltherd 30:13
5:02/mi
Joanna Male
36:12
6:02/mi
Hungarton 7 Christopher Jordon
38:58
5:34/mi
Joanna Male
44:07
6:18/mi
Huncote 5 Gavin Mcdermott
27:09
5:25/mi
Joanna Male
29:57
5:59/mi
Hermitage 10k Edward Highton
33:58
5:27/mi
Nicola Holmes
41:05
6:36/mi
John Fraser 10 Tim Hartley
53:33
5:21/mi
Jane Potter
58:21
5:50/mi

2016

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Gordon Lee
32:18
5:23/mi
Anne Holyland
36:38
6:06/mi
Stilton 7 Anthony Woodward
37:08
5:18/mi
Anne Holyland
42:28
6:04/mi
Kibworth 6 Mark Powell
32:26
5:24/mi
Anne Holyland
36:07
6:01/mi
Desford 6 Harry Lupton
31:44
5:17/mi
Marie Atterbury
38:02
6:20/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
West End 8 Anthony Woodward
43:51
5:28/mi
Anne Holyland
49:16
6:09/mi
Gaddesby 7 Mark Couldwell
37:41
5:23/mi
Nicki Nealon
44:04
6:17/mi
Swithland 6 George Birt
32:24
5:24/mi
Anne Holyland
35:53
5:58/mi
Hungarton 7 Christopher Jordon
37:52
5:24/mi
Anne Holyland
42:08
6:01/mi
Huncote 5 Stuart Spencer
25:10
5:02/mi
Anne Holyland
30:38
6:07/mi
Hermitage 10k George Birt
33:39
5:24/mi
Anne Holyland
40:00
6:26/mi
John Fraser 10 Christopher Jordon
54:38
5:27/mi
Anne Holyland
1:01:44
6:10/mi

2015

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Stuart Spencer
30:49
5:08/mi
Liz Cox
35:11
5:51/mi
Markfield 10k Alastair Watson
31:06
5:00/mi
Leila Armoush
38:22
6:10/mi
Kibworth 6 Tim Hartley
32:23
5:23/mi
Amber Lester
38:21
6:23/mi
Desford 6 Stuart Spencer
32:25
5:24/mi
Amber Lester
37:56
6:19/mi
West End 8 Stuart Spencer
43:11
5:23/mi
Katie Lomas
52:58
6:37/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Swithland 6 Andy Maud 29:50
4:58/mi
Nicki Nealon
37:06
6:11/mi
Prestwold 10k Yared Hagos 30:35
4:55/mi
Emily Whitmore
35:37
5:43/mi
Hungarton 7 Matthew Adcock
38:29
5:29/mi
Nicki Nealon
46:12
6:36/mi
Huncote 5 Harry Lupton
25:42
5:08/mi
Emily Ault
30:37
6:07/mi
Hermitage 10k Christopher Jordon
34:22
5:31/mi
Gemma Steel
34:43
5:35/mi
John Fraser 10 Aaron Scott
53:54
5:23/mi
Anne Holyland
1:01:48
6:10/mi

2014

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Kibworth 6 Harry Lupton
31:56
5:19/mi
Claire Mckittrick
37:44
6:17/mi
Markfield 10k Stuart Spencer
32:39
5:15/mi
Mel Evans
38:46
6:14/mi
Stilton 7 Matthew Adcock
38:25
5:29/mi
Emily Ault
44:46
6:23/mi
Desford 6 Gordon Lee
31:41
5:16/mi
Claire Mckittrick
38:11
6:21/mi
West End 8 Harry Lupton
42:07
5:15/mi
Emily Ault
52:46
6:35/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Swithland 6 Sam Stabler
31:15
5:12/mi
Juliet Potter
34:12
5:42/mi
Prestwold 10k Alastair Watson
31:15
5:01/mi
Juliet Potter
35:19
5:41/mi
Hungarton 7 Harry Lupton
37:03
5:17/mi
Juliet Potter
40:34
5:47/mi
Hermitage 10k Alastair Watson
31:52
5:07/mi
Emily Ault
37:43
6:04/mi
Huncote 5 Ashley Sabin
25:40
5:08/mi
Hannah Doran
29:15
5:51/mi
John Fraser 10 Christopher Jordon
56:03
5:36/mi
Nicki Nealon
1:02:19
6:13/mi

2013

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Gordon Lee
31:39
5:16/mi
Liz Cocks
35:10
5:51/mi
Ashby 5 Connor Murphy
24:52
4:58/mi
Liz Cocks
28:15
5:39/mi
Kibworth 6 Gordon Lee
32:34
5:25/mi
Nicki Nealon
39:05
6:30/mi
Markfield 10k Stuart Spencer
32:52
5:17/mi
AmberSian Magee
39:33
6:21/mi
West End 8 Tim Hartley
41:54
5:14/mi
Emily Ault
52:56
6:37/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Swithland 6 Paul Richardson
29:49
4:58/mi
Nicola Roder
36:41
6:06/mi
Prestwold 10k Alastair Watson
31:14
5:01/mi
Claire Mckittrick
39:19
6:19/mi
Hungarton 7 Tim Hartley
36:46
5:15/mi
Nicola Roder
43:50
6:15/mi
Huncote 5 Ashley Sabin
26:22
5:16/mi
Nicola Roder
30:18
6:03/mi
Hermitage 10k Alastair Watson
31:19
5:02/mi
Nicola Roder
38:33
6:12/mi
John Fraser 10 Tim Hartley
52:46
5:16/mi
Nicola Roder
1:04:01
6:24/mi

2012

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Sam Densham
30:37
5:06/mi
Liz Cocks
34:04
5:40/mi
Market Bosworth 10k Alastair Watson
31:28
5:03/mi
Nicki Nealon
37:06
5:58/mi
Ashby 5 Stuart Spencer
25:15
5:03/mi
Liz Cocks
28:37
5:43/mi
Markfield 10k Tim Hartley
31:48
5:07/mi
Liz Cocks
36:14
5:49/mi
Kibworth 6 Alastair Watson
31:07
5:11/mi
Liz Cocks
35:18
5:53/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Mark Powell
1:10:11
5:21/mi
Nicki Nealon
1:22:23
6:17/mi
Swithland 6 Ashley Sabin
31:35
5:15/mi
Liz Cocks
35:53
5:58/mi
Hungarton 7 Mark Couldwell
37:40
5:22/mi
Liz Cocks
41:51
5:58/mi
Huncote 5 Mark Couldwell
25:47
5:09/mi
Liz Cocks
28:40
5:44/mi
Hermitage 10k Alastair Watson
32:07
5:10/mi
Gemma Steel
34:06
5:29/mi
John Fraser 10 Stuart Spencer
53:43
5:22/mi
Liz Cocks
59:59
5:59/mi

2011

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Alastair Watson
30:52
5:08/mi
Nicola Clay
35:12
5:52/mi
Ashby 5 James Douglas
25:27
5:05/mi
Nicola Clay
29:16
5:51/mi
Markfield 10k Gordon Lee
32:22
5:12/mi
Nicola Clay
37:23
6:00/mi
Desford 10k Gordon Lee
32:07
5:10/mi
Nicola Clay
36:34
5:53/mi
Kibworth 6 Mark Powell
31:33
5:15/mi
Nicola Clay
36:14
6:02/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Desford Quarter Tim Hartley
34:01
5:11/mi
Joanna Toon
41:31
6:20/mi
Swithland 6 Tim Hartley
30:12
5:02/mi
Jane Potter
33:46
5:37/mi
Hungarton 7 Ed Highton 37:18
5:19/mi
Nicki Nealon
43:37
6:13/mi
Huncote 5 Ed Highton 25:15
5:03/mi
Juliet Doyle
28:00
5:36/mi
John Fraser 10 Connor Murphy
52:59
5:17/mi
Nicki Nealon
1:01:54
6:11/mi

2010

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Ashby 5 Tim Hartley
24:57
4:59/mi
Nicola Clay
29:15
5:51/mi
Barrow 6 Tim Hartley
31:29
5:14/mi
Nicola Clay
35:09
5:51/mi
Stilton 7 Gordon Lee
36:50
5:15/mi
Clare Mensley
41:54
5:59/mi
Markfield 10k Alastair Watson
33:12
5:20/mi
Stacey Voss
37:02
5:57/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Desford 10k Daniel Hallam
32:39
5:15/mi
Nicki Nealon
37:58
6:06/mi
Swithland 6 Mark Powell
32:34
5:25/mi
Gemma Steel
34:24
5:44/mi
Prestwold 10k Paul Richardson
30:46
4:57/mi
Diana Lobacevske
36:00
5:47/mi
Hungarton 7 Gordon Lee
37:05
5:17/mi
Nicki Nealon
44:13
6:19/mi
Huncote 5 Bruce Raeside
24:27
4:53/mi
Clare Mensley
29:51
5:58/mi
John Fraser 10 Nathaniel Williams 52:58
5:17/mi
Catherine Draper
1:04:06
6:24/mi

2009

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Mark Powell
31:03
5:10/mi
Kate Ramsey
35:32
5:55/mi
Markfield 10k Ashley Sabin
32:54
5:17/mi
Kate Ramsey
37:48
6:04/mi
Kibworth 6 Mark Couldwell
32:46
5:27/mi
Kate Ramsey
36:52
6:08/mi
Desford 10k Tim Hartley
30:54
4:58/mi
Kate Ramsey
36:59
5:57/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Mark Powell
1:10:04
5:20/mi
Diana Lobacevske
1:17:18
5:53/mi
Swithland 10k Gordon Lee
32:17
5:11/mi
Tara Krzyswicki
33:44
5:25/mi
Prestwold 10k Gordon Lee
31:00
4:59/mi
Tara Krzyswicki
33:40
5:25/mi
Hungarton 7 Mark Powell
36:40
5:14/mi
Gemma Steel
40:53
5:50/mi
Huncote 5 Ashley Sabin
25:13
5:02/mi
Gemma Steel
27:41
5:32/mi
John Fraser 10 Benjamin Jones
52:06
5:12/mi
Gemma Steel
58:03
5:48/mi

2008

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Gordon Lee
31:57
5:19/mi
Beth Eburne
36:11
6:01/mi
Markfield 10k Gordon Lee
32:29
5:13/mi
Gemma Steel
37:09
5:58/mi
Ashby 5 Gordon Lee
25:33
5:06/mi
Gemma Steel
29:08
5:49/mi
Wolvey 5 Gordon Lee
25:51
5:10/mi
Nicola Clay
29:01
5:48/mi
Desford 10k Mark Powell
31:26
5:03/mi
Gemma Steel
36:54
5:56/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Mark Powell
1:11:09
5:25/mi
Beth Eburne
1:19:03
6:01/mi
West End 8 Christopher Southam
43:31
5:26/mi
Nicki Nealon
48:09
6:01/mi
Prestwold 10k Tim Hartley
31:05
5:00/mi
Nicki Nealon
36:21
5:50/mi
Hungarton 7 Mark Powell
36:08
5:09/mi
Gemma Steel
42:02
6:00/mi
Huncote 5 Tim Hartley
24:56
4:59/mi
Jane Potter
28:04
5:36/mi
John Fraser 10 Mark Powell
51:53
5:11/mi
Gemma Steel
1:00:41
6:04/mi

2007

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Gordon Lee
31:21
5:13/mi
Beth Eburne
33:48
5:38/mi
Ashby 5 Gordon Lee
25:44
5:08/mi
Nicola Clay
29:29
5:53/mi
Markfield 10k Gordon Lee
32:31
5:13/mi
Nicola Clay
37:19
6:00/mi
Desford 10k David Pearce
33:40
5:25/mi
Kate Ramsey
36:29
5:52/mi
Kibworth 6 Gordon Lee
31:17
5:12/mi
Nicola Clay
36:15
6:02/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Tim Hartley
1:07:34
5:09/mi
Nicola Clay
1:19:49
6:05/mi
West End 8 Tim Hartley
41:24
5:10/mi
Tara Krzyswicki
46:47
5:50/mi
Swithland 6 Matthew O'dowd 29:52
4:58/mi
Jane Potter
33:48
5:38/mi
Hungarton 7 Tim Hartley
35:46
5:06/mi
Jane Potter
39:47
5:41/mi
Huncote 5 Tim Hartley
25:03
5:00/mi
Tara Krzyswicki
27:53
5:34/mi
John Fraser 10 Mark Powell
52:47
5:16/mi
Nicola Clay
1:00:53
6:05/mi

2006

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Tim Hartley
30:22
5:03/mi
Zoe Fleming
36:02
6:00/mi
Ashby 5 Christopher Southam
26:37
5:19/mi
Beth Eburne
28:46
5:45/mi
Markfield 10k Tim Hartley
31:55
5:08/mi
Zoe Fleming
38:15
6:09/mi
Desford 10k Tim Hartley
31:51
5:07/mi
Beth Eburne
36:46
5:55/mi
John Fraser 10 Gordon Lee
54:08
5:24/mi
Nicki Nealon
1:04:34
6:27/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Garry Payne 1:12:53
5:33/mi
Beth Eburne
1:18:49
6:00/mi
Swithland 6 Martin Cox 30:36
5:06/mi
Kate Ramsey
34:18
5:43/mi
Barrow 10 Matthew Adcock
56:29
5:38/mi
Beth Eburne
1:00:35
6:03/mi
Hungarton 7 Matthew Adcock
37:35
5:22/mi
Nicki Nealon
42:47
6:06/mi
Huncote 5 Mark Powell
24:56
4:59/mi
Kate Ramsey
27:35
5:31/mi
Stilton 10k Steve Platts
33:04
5:19/mi
Nicki Nealon
37:08
5:58/mi

2005

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Markfield 10k Moumin Geele
32:05
5:09/mi
Nicki Nealon
37:07
5:58/mi
Barrow 6 Tim Hartley
30:36
5:06/mi
Nicki Nealon
35:53
5:58/mi
Wolvey 5 Paul Richardson
24:24
4:52/mi
Sally Newman
30:35
6:07/mi
Desford 5 Martin Cox
25:05
5:01/mi
Nicki Nealon
29:27
5:53/mi
Kibworth 6 Tim Hartley
31:18
5:13/mi
Kate Ramsey
36:55
6:09/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Tim Hartley
1:08:51
5:15/mi
Michelle Lee
1:18:37
5:59/mi
West End 8 Garry Payne 43:41
5:27/mi
Diana Lobacevske
46:54
5:51/mi
Swithland 6 Rob Jefferies 31:37
5:16/mi
Diana Lobacevske
34:14
5:42/mi
Langton 7.5 Mark Chamberlain
42:25
5:39/mi
Diana Lobacevske
45:25
6:03/mi
Hungarton 7 Moumin Geele
35:16
5:02/mi
Diana Lobacevske
42:20
6:02/mi
Huncote 5 Tim Hartley
24:31
4:54/mi
Nicki Nealon
28:55
5:47/mi

2004

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Wolvey 5 Paul Richardson
24:28
4:53/mi
Sula Young
28:17
5:39/mi
Markfield 10k Gordon Lee
33:14
5:20/mi
Sula Young
36:32
5:52/mi
Ashby 5 Tim Hartley
25:24
5:04/mi
Zoe Fleming
30:39
6:07/mi
Stilton 7 Gordon Lee
36:49
5:15/mi
Sula Young
40:56
5:50/mi
Desford 10k Martin Cox
31:46
5:06/mi
Sula Young
35:52
5:46/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Gareth Deacon
1:09:34
5:18/mi
Sula Young
1:16:45
5:51/mi
Swithland 6 Simon Cotton
31:17
5:12/mi
Sula Young
35:23
5:53/mi
Hungarton 7 Nigel Stirk 36:01
5:08/mi
Nicki Nealon
41:50
5:58/mi
Langton 7.5 Simon Cotton
39:05
5:12/mi
Sula Young
43:49
5:50/mi
Huncote 5 Simon Cotton
25:10
5:02/mi
Tara Krzyswicki
28:20
5:40/mi
John Fraser 10 Steve Platts
55:11
5:31/mi
Emma Marvin
1:07:00
6:42/mi

2003

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Wolvey 5 Simon Cotton
25:02
5:00/mi
Sally Newman
30:52
6:10/mi
Ashby 5 Paul Richardson
25:52
5:10/mi
Sally Newman
30:18
6:03/mi
Desford 10k Gordon Lee
32:44
5:16/mi
Sally Newman
39:27
6:20/mi
Markfield 10k Ryan Falkner
31:37
5:05/mi
Sarah Terry
40:21
6:29/mi
Stilton 7 Martin Cox
37:07
5:18/mi
Sarah Terry
44:54
6:24/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Tim Hartley
1:09:58
5:20/mi
Penny Masser
1:30:05
6:52/mi
Swithland 6 Gareth Deacon
31:21
5:13/mi
Sally Newman
37:28
6:14/mi
Barrow 10 Kevin Farrow 51:55
5:11/mi
Jacqeline Massey 1:03:46
6:22/mi
Hungarton 7 Garry Payne 38:24
5:29/mi
Tara Krzyswicki
42:34
6:04/mi
Langton 7.5 Gareth Deacon
39:49
5:18/mi
Nicki Nealon
47:46
6:22/mi
Huncote 5 Ian Grime 24:58
4:59/mi
Nicki Nealon
29:23
5:52/mi

2002

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Wreake 10k Kevin Hayes
33:55
5:27/mi
Nicki Nealon
38:55
6:15/mi
Ashby 10k Matthew Amos
31:46
5:06/mi
Rowan Smith
35:36
5:43/mi
Markfield 10k Kevin Hayes
32:07
5:10/mi
Nicki Nealon
37:24
6:01/mi
Stilton 7
/mi
/mi
Barrow 10k Gordon Lee
31:09
5:00/mi
Nicki Nealon
35:15
5:40/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Hinckley Half Gareth Deacon
1:10:18
5:21/mi
Nicki Nealon
1:20:53
6:10/mi
Swithland 6 Tim Hartley
31:14
5:12/mi
Nicki Nealon
35:16
5:52/mi
Langton 7.5 Sean Fenwick 39:16
5:14/mi
Nicki Nealon
46:09
6:09/mi
Hungarton 7 Ian Murdey
37:52
5:24/mi
Tara Krzyswicki
42:50
6:07/mi
Huncote 5 Theo Boyce
25:05
5:01/mi
Nicki Nealon
28:54
5:46/mi
John Fraser 10 Paul Harwood 54:25
5:26/mi
Sally Newman
1:03:43
6:22/mi

2001

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Barrow 6 Gordon Lee
31:07
5:11/mi
Claire Tomkinson
35:50
5:58/mi
Ashby 10k Marcus Scotney
32:59
5:18/mi
Claire Tomkinson
37:55
6:06/mi
Whetstone 7 Gordon Lee
36:40
5:14/mi
Claire Tomkinson
41:01
5:51/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Swithland 6
/mi
/mi
Langton 7.5
/mi
/mi
Hungarton 7 Nick Mapp
37:11
5:18/mi
Lesley Paterson 41:26
5:55/mi
Huncote 5 Richard Mason
24:58
4:59/mi
Claire Tomkinson
29:28
5:53/mi
John Fraser 10 Nick Mapp
52:33
5:15/mi
Beth Morris
1:05:46
6:34/mi
Nuneaton 10 Alan Jackson 52:43
5:16/mi
Dawn O'shea
1:03:07
6:18/mi

2000

Winter

Event Winner
Name Time Pace
Markfield 10k
/mi
/mi
Kibworth 6 Richard Bromley
31:31
5:15/mi
Nicki Nealon
35:22
5:53/mi
Barrow 6 G Lee 31:01
5:10/mi
Kate Ramsey
36:49
6:08/mi
Stilton 7
/mi
/mi

Summer

Event Winner
Name Time Pace
Swithland 6 Richard Mason
30:41
5:06/mi
Nicki Nealon
36:18
6:03/mi
Desford Quarter
/mi
/mi
John Fraser 10 Steve Platts 53:33
5:21/mi
Nicki Nealon
1:03:43
6:22/mi
Hungarton 7 Richard Mason
37:00
5:17/mi
Nicki Nealon
41:59
5:59/mi
Huncote 5 Richard Mason
25:28
5:05/mi
Nicki Nealon
28:49
5:45/mi
Nuneaton 10 Simon Cotton 52:29
5:14/mi
Sue Harrison
58:18
5:49/mi

1998

Event Winner
Name Time Pace
Huncote 5 Tim Dickinson 24:53
4:58/mi
Davina Manship
29:45
5:57/mi

1996

Event Winner
Name Time Pace
Huncote 5 Carl Thackery 24:21
4:52/mi
Frances Cooke 30:29
6:05/mi